Haber

Vapurlar Depremzedelerin Yuvası Olacak

Hatay İskenderun deprem bölgesinde afetzedelere konaklama ve gerekirse tahliye hizmeti vermek üzere 2 feribot yola çıktı.

1.200 kişilik Orhangazi gemisinde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar; Sıcak yemek için mutfak, barınma alanları, revir, manevi uygulama odaları ve kreş bulunan vapurda İBB merkezlerinde toplanan yardım malzemeleriyle 109 işçinin bulunduğunu söyledi. İl Hudutları Genel Müdürü Sinem Dedetaş da Osmangazi gemisinin talep eden depremzedelere transfer hizmeti vereceğini açıkladı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), depremzedelere takviye ve yaralarını sarmak için her biri 1.200 yolcu kapasiteli 2 vapur seferine başladı. İskenderun’a hatasız hareket eden İBB’ye ait 1.200 kişi kapasiteli Osmangazi ve Orhangazi gemileri, afet bölgesindeki barınma ve muhtaçlık sorununu bir nebze de olsa çözecek.

Sabah saat 11.00’de Hatay İskenderun’a hareket eden vapurlara yardım kolilerinin yüklenmesi ve iç düzenlemeleri tamamlandı. Orhangazi gemisi içerisinde vatandaşlar için yaşama ve barınma alanları hazırlandı.

ÇAĞLAR: “TÜM OLANAKLARIYLA DEPREM BÖLGESİ İÇİN ACİL DENEYİM”

Yenikapı İDO İskelesi’nden kalkan vapurların depremzedelerin yaralarını sarmak için hazırlandığını belirten İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İBB’nin Türkiye’nin teknik kapasitesi en yüksek kurumlarından biri olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Şu anda 2 bin 800’ün üzerinde çalışan ve 760 araç deprem bölgesinde çalışıyor. AFAD ile uyum içinde tüm kaynaklarımızı Hatay’a yönlendirdik. Yardımları deprem bölgesindeki tüm il ve ilçelere hem kendi kaynaklarımızla hem de bize ulaşan binlerce gönüllü vatandaşımızın desteğiyle ulaştırıyoruz. İBB olarak bugüne kadar 224 tır dolusu yardım malzemesini deprem bölgesine ulaştırdık, ulaştırmaya da devam ediyoruz. İBB Kümelenmesi ekipleri tarafından canlı olarak kurtarılan toplam vatandaş sayısı 501 oldu. İBB olarak deprem bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Hatay’da 9 bin metrekare lojistik üs kurduk. Daha sonra Samandağ, İskenderun gibi ilçelerde yardım merkezleri kurduk. Şimdiye kadar 460’tan fazla insanımızı enkazdan canlı olarak kurtardık. Tüm bu süreçleri AKOM’dan koordine ediyoruz. Hatay’daki tüm belediyeler, muhtarlar ve STK’lar ile işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Bugün yaşam merkezi haline gelen İskenderun’a gemi ve aktarma gemisi gönderdiklerini anlatan Çağlar, “Her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde donattığımız gemilerimizde 1200 kişiyi ağırlayacağız. O kadar çok detay düşündük ki gemilerimizde kreşten revirden sağlık birimlerine kadar her şeyi düşündük. Deprem bölgesine desteğimizin bundan sonra da uzun süre devam edeceğini belirtmek isterim” dedi.

SAĞLIK, REHABİLİTASYON VE KREŞ HİZMETLERİ DE VERİLECEK

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, İDO’nun İBB’ye devrettiği gemileri atıl kalarak Hatay’a yaşam alanı olarak planladıklarını söyledi. İskenderun Linami’de konuşlanacak gemilerin yaşam alanı olarak Orhangazi vapuru, aktarma için ise Osmangazi’nin planlandığını belirten Dedetaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle sağlık, rehabilitasyon ve kreş hizmetlerini profesyonel kadromuzla yürüteceğiz. Samandağ ve Antakya dışında ikamet eden vatandaşlarımız gemimizde ağırlanacaktır. Kalmak istedikleri sürece Orhangazi Gemisi’ndeki yaşamları devam edecek. Aktarılmak isterlerse Osmangazi Gemisi ile liman planlaması yapacağız. 250 kişilik bir grupla 24 saatte gemileri hazırladık. Toplam 109 kişiye temizlik, güvenlik, mutfak ve sağlık hizmetleri geminin kendi çalışanları tarafından verilecek.”

FERİBOT HAYATI VE REHABİLİTASYON ALANI

1.200 kişiye günde 3 öğün yemek verebilen Orhangazi gemisinde mutfak, duş ve tuvaletler, revir ve manevi danışma odaları ile akaryakıt tankeri bulunuyor. Gemide felaketten etkilenen çocuklar için oyun alanları da oluşturuldu. Gemide, aralarında mürettebat, sağlık çalışanları, psikologlar, şoförler, mutfak çalışanları, güvenlik görevlileri ve kreş öğretmenlerinin de bulunduğu toplam 109 işçi mağdurlara destek verecek. Vapurlar 25-30 saatlik bir yolculuk sonunda İskenderun’a varacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu