Haber

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Küresel Su Organizasyonu Kuruyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, su sorunlarını ele almak ve analiz etmek için “Küresel Su Örgütü”nün kurulduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Bin Salman tarafından duyurulan ve merkezi Riyad’da bulunan kuruluş, su sorunlarına çözüm bulma çabalarının entegrasyonuna dayalı kapsamlı bir çerçevede teknik deneyim, inovasyon, araştırma ve geliştirmeleri paylaşmayı ve geliştirmeyi hedefliyor. .

Kuruluş, dünya nüfusunun 2050 yılında 9,8 milyara ulaşacağı öngörüleri doğrultusunda su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamayı ve herkesin bu kaynaklara erişimini artırmayı hedefliyor.

Bu hedeflere ulaşmak için kuruluşun su sıkıntısı çeken ülkeler ve bu zorluklara çözüm bulma konusunda aktif uzmanlığa sahip ülkelerle iş birliği içinde çalışacağı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water), mart ayında yayınladığı raporunda dünyada 2-3 milyar insanın su sıkıntısı çektiğini belirtti. Raporda, bu alanda uluslararası işbirliğinin desteklenmemesi durumunda bu eksikliğin önümüzdeki yıllarda özellikle şehirlerde daha da kötüleşeceği uyarısı yapıldı.

ovacikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu