Haber

Muhalefet lideri Sonko, Senegal’de açlık grevine son verdi

Senegal’de “isyan çağrısı yapmak” suçlamasıyla tutuklanan muhalefet lideri Ousmane Sonko, 30 Temmuz’dan bu yana sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

Sonko’nun feshedilen partisi PASTEF, yaptığı açıklamada Sonko’nun açlık grevine son verdiğini duyurdu.

Muhalefet lideri Sonko 6 Ağustos’tan bu yana hastanede yatıyor.

Senegal’in en önemli tasavvuf oluşumlarından biri olan, toplum ve siyaset üzerinde önemli etkiye sahip olan Muridi mezhebi şeyhi Serigne Mountakha Mbacke, 30 Temmuz’dan bu yana açlık grevinde olan Sonko’nun beslenmeye başlamasını talep etti.

Avukatları, 2 hafta önce yoğun bakıma kaldırılan Sonko’nun durumunun giderek kötüleştiğini belirtti.

Sonko, 28 Temmuz’da kendisini filme almak isteyen jandarmadan cep telefonunu zorla aldığı için gözaltına alınmış, olay öncesinde de sosyal medya üzerinden destekçilerini harekete geçmeye çağırmıştı.

Gözaltındayken 30 Temmuz’da açlık grevine başlayan Sonko, “isyan çağrısı” suçlamasıyla 31 Temmuz’da cezaevine gönderildi.

Karardan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı, liderleri ve yöneticileri aracılığıyla destekçilerini sık sık isyana çağırdığı gerekçesiyle PASTEF’in kapatıldığını duyurdu.

Bu iki kararın birbirini takip etmesi sonucunda Dakar’ın bazı kent ve banliyölerinde küçük çaplı sokak protestoları düzenlendi. Sonko’nun belediye başkanlığını yaptığı Ziguinchor kentinde yaşanan olaylarda iki kişi hayatını kaybetti.

Muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran 2021’de tecavüz suçlamalarından aklandı ancak gençleri suç işlemeye teşvik ettiği gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları gösterilere başladı ve olaylarda 16 kişi hayatını kaybetti.

avcilarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu