Haber

Hollanda’da tek başına bulunan çocuğun Türk vatandaşı olmadığı ortaya çıktı

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, olayın yerel basına yansımasının ardından Deventer Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun Hollanda makamlarına girişimde bulunduğunu açıkladı. Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz’in Maastricht polisiyle görüştüğünü belirten Ünal, çocuğun sadece Türkçe bildiğinin fark edilmesinin ardından Türk asıllı polisler tarafından sorguya çekildiğini öğrendiklerini söyledi.

“KONSOLOSLUĞA BİLDİRİM YAPMAMA TEPKİSİ YAPTIK”

Ünal, “Çocuğun polis tarafından tek başına bulunmasının ardından Deventer Başkonsolosluğu’na haber verilmediği için polise tepkimizi dile getirdik. Bu durumda bizi aramaları gerekirken Hollanda Sosyal Hizmetler’e haber verildi. Hangisini arayacaklarını sorduk.” çocuğun bulunduğu sosyal hizmet merkezi.” söz konusu.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nin Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve emniyet yetkilileri nezdinde girişimde bulunduğunu vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

“Büyükelçiliğimizin bu sabah tekrar temasa geçtiği Hollanda Dışişleri Bakanlığı, söz konusu çocuğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı bilgisini tarafımıza iletmiştir. Çocuğun uyruğu ve nereden geldiği tarafımıza iletilmiştir. İçişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.”

HOLLANDA POLİS SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLANDI

Hollanda Maastricht polisi, Türkiye’den Hollanda’ya geldiğini söyleyen çocuğun Maastricht şehir merkezinde refakatsiz halde bulunduğunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Polis ifadesinde, çocuğun anne ve babasının Türkiye’de olduklarını ve depremde yaralandıklarını söylediği belirtilirken, çocuğun sosyal hizmet kurumuna sevk edildiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu