Haber

Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıma konusunda anlaştılar

İlk kez davet edildiği Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Avrasya Ekonomik Birliği’EAEU Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi zirvesinde arazi konusunda Paşinyan ile istişarelerde bulundu.

Görüşmede Paşinyan, iki ülkenin toprak bütünlüklerinin karşılıklı olarak tanınması konusunda anlaştığını söylerken, Aliyev Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ın Azerbaycanparçası olarak kabul ettiğini belirtti.

Aliyev “Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüklerinin karşılıklı olarak tanınması temelinde normalleştiğine dair ciddi işaretler var.” söz konusu.

Paşinyan, bölgedeki tüm ticaret ve ulaşım yolları ve ErmenistanKendi topraklarından geçen sınırların önündeki engelleri kaldırmaya hazır olduklarını da teyit etti.

Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Paşinyan’ın açıklamalarından memnun olduğunu söyleyen Vladimir PutinBugün üçlü bir zirve yapacaklarını ve tüm konuları detaylı bir şekilde ele alma şansı bulacaklarını kaydetti.

Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Ermenistan’ın ve tüm bölgenin ekonomik kalkınması açısından önemli olduğu açıkça görülen bu konularda anlaşmaya varmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

‘Zangezur Koridoru’ sözü tartışmaya neden oldu

Paşinyan, Aliyev’in konuşmasında ‘Zangezur Koridoru’ kelimesini kullanmasına tepki gösterdi.

Bu terimin son yıllarda Ermenistan’a yönelik toprak iddialarını belirtmek için kullanıldığını kaydeden Paşinyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasındaki üçlü anlaşmalarda sadece ‘Laçın Koridoru’ ifadesinin kullanıldığını hatırlattı.

Aliyev de sözlerinde toprak tezi bulunmadığının altını çizerek, uluslararası uygulamada bu terimin kullanıldığını belirtti.

Tarafları uzlaştırmaya çalışan Putin, kullanılan terim konusunda fikir ayrılığı olsa da değerli olanın toprak bütünlüğü konusunda anlaşmaya varmak olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu