Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İslam dünyası kendi sorunlarına sahip çıkınca sorunlar da ortadan kalkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam dünyasının sorunlarına dikkat çekerek, “Batı’da İslamofobi, fiziki müdahaleye ve hakarete dönüştü. İslam dünyası kendi siyasi sorunlarına sahip çıkıp bu ruhu ortaya koyduğunda tüm bu sorunlar ortadan kalkacaktır. kendi içindeki dayanışmanın.” Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine ilişkin Fidan, “Bu yerel bir savaş değil, tüm dünyayı etkileyecek bir savaş. İki devletli çözüm uygulanmadığı takdirde bu tür çatışmaların yaygınlaşacağını tahmin etmek zor değil” dedi. “

İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nun 5’inci genel kurulu Şişli’deki bir otelde başladı. Programa Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Necmeddin Bilal Erdoğan ve çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video mesaj gönderdiği genel kurulda İslam ülkelerinden çok sayıda temsilci konuşma yaptı. Programda konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam dünyasının karşılaştığı sorunlara dikkat çekerek, Batı’da İslamofobinin fiziksel müdahale ve hakarete dönüştüğünü, İslam dünyasının kucaklaşmasıyla bu sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağını söyledi. Kendi siyasi sorunlarıyla mücadele ediyor ve kendi içinde bir dayanışma ruhu sergiliyor. . İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarını da değerlendiren Fidan, burada yaşananların tüm dünyayı etkileyecek bir savaşa dönüşme ihtimaline dikkat çekerek, iki tarafın anlaşması halinde bu tür çatışmaların yaşanacağını ve yaygınlaşacağını tahmin etmenin zor olmadığını ifade etti. -durum çözümü uygulanmadı.

“Kurumun faaliyetleri hepimizi gururlandırıyor”

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Bakan Fidan, “İslam İşbirliği Teşkilatı’nın faaliyetlerini yakından takip ediyorum. Buradaki çalışmalara katkı sağlama fırsatım oldu. Örgütün faaliyetleri hepimizi gururlandırıyor ve Türkiye olarak desteğimizi her geçen gün artırıyoruz.” Bize bunun nedenlerini sunuyor. Kurumsal işbirliği konusu İslam dünyasında eksik kalan konulardan biridir. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde İslam dünyasının sorunlarının çözümü ve temsil edilmesi konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki tüm kurum ve kuruluşlara her türlü desteği sağlıyoruz. Bunun sonucunda teşkilatın bugün hala ayakta olması bizim için mutluluktur” dedi.

“Batı’da İslamofobi fiziksel müdahaleye ve hakarete dönüştü”

İslam dünyasının yaşadığı sorunlara değinen Bakan Fidan, “İslam dünyası bugün çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Birincisi İslamofobi, giderek artan bir trend haline geldi. Dünyadaki Müslümanlar olarak bunun kaynağına inmemiz lazım.” Sorunu en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapmalıyız ve onunla mücadele etmeliyiz.” Bunu yapmamız gerekiyor. Batı’da İslamofobi, fiziksel müdahaleye ve hakarete dönüştü. Bunun medeniyetle, olgunlukla alakası yok. İslamofobinin arttığı bir ortamda sürekli kışkırtmaya çalışmak ve iktidarı ele geçirmeye çalışmak, artık zamanı geçmiş bir politika yöntemi olmalıdır. Ama Batı’da bu artıyor. “İslamofobi nedeniyle bu konuda daha dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

“Bu yerel bir savaş değil, tüm dünyayı etkileyecek bir savaş.”

Fidan, Gazze’deki insanlık trajedisinin tüm dünyayı etkileyebilecek bir savaşa dönüşebileceğini belirterek, “Bir diğer konu da Gazze’deki katliam ve dramdır. Bu Gazze’deki üçüncü büyük savaş ama Filistin topraklarında kesintisiz devam ediyor.” 100 günde 30 bine yakın ölüm yaşanıyor.” Temiz insanlar hiçbir ayrım yapılmadan bilinçli olarak katlediliyor. Daha da kötüsü, başta Batılı ülkeler olmak üzere pek çok ülke bu katliama ya sessiz kaldı ya da destek verdi. Bu sessizlik, bu katliama ve soykırıma ortak olmak dünyadaki düzeni kökten sarsan bir gelişmedir. En büyük dikkat bu. Biz noktaya doğru çekiyoruz. Bu yerel bir savaş değil, tüm dünyayı etkileyecek bir savaş. İki devletli çözümün uygulanmaması durumunda bu tür çatışmaların yaşanacağını ve yaygınlaşacağını tahmin etmek zor değil. Katliamı durdurmak ve daha istikrarlı bir dünya barışı için iki devletli çözümü hayata geçirmek için çalışıyoruz. Diplomasi, “Tüm imkanlar kullanılarak bu savaşın bir an önce kesilmesi hem İsrail’in hem Filistin’in hem de bölge halkının yararına olacaktır” dedi.

“İslam dünyasının kendi siyasi sorunlarına sahip çıkması ve kendi içinde dayanışma ruhu sergilemesiyle bu sorunların tümü ortadan kalkacaktır.”

Gençlerin bugün veya yarın İslam dünyasında sorumlu makamlara gelecekleri için genel olarak İslam dünyasını ilgilendiren sorunlara çok dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Fidan, “Neden hep işgaller, iç savaşlar, çatışmalar yaşanıyor? Neden bazı ülkeler İslam dünyasının kaynaklarından daha fazla yararlanmak istiyor?” Neden savaşı İslam dünyasını istikrarsızlaştırma aracı olarak kullanıyor? Neden İslam dünyasındaki kutsal değerleri kışkırtıp, orada bazı radikal mekânlar yaratıp, sonra da terör örgütü olarak nitelendirerek müdahalelere zemin hazırlıyor? Bunlara çok dikkatli bakmamız lazım. İslam dünyası kendi siyasi meselelerini iyi analiz ediyor. İnşallah aktörün dışarıdan bir kurtarıcı olarak değil, içeriden sahip çıkıp, işbirliği ve dayanışma ruhu sergilemesiyle tüm bu sorunlar büyük oranda ortadan kalkacaktır. Ancak çoğu zaman sorunu yaratan aktörün yine çözüm üretmesini bekliyoruz. Ancak bir yandan da umut verici bir gelişme; İslam dünyasının büyük bir öğrenme-öğrenme süreci içinde olduğunu, büyük bir dayanışma içinde eksikliklerinden ders alarak sorunlarını çözmeye çalıştığını, İslam dünyasını çağdaş dünyada daha doğru temsil edecek adımlar atmaya çalıştığını görüyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti olarak ve millet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu çabanın arkasında durmaya devam edeceğiz” dedi.

“Dünya Müslümanları olarak 21. yüzyılda sistem inşa eden bir akılla dayanışmayı ilerletmemiz gerekiyor.”

Bakan Fidan konuşmasında, “Sadece siyasi meselelerle, çatışmalarla, çalkantılarla ilgili sıkıntılarımız yok. Dünya, küresel bazda büyük teknolojik gelişmelerin ve aksaklıkların eşiğinde. İnsanları etkileyen çok büyük bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Sadece İslam aleminin değil, tüm kültürlerin.Bunun derinliğini ve boyutlarını anlamak için eğitim sistemimizi, anlayışımızı, duruşumuzu değiştirecek yaklaşımlar geliştirmemiz gerekiyor.Dünya Müslümanları olarak hem kültürümüzü hem de kültürümüzü geliştirmeliyiz. Siyasal sistemlere en uygun biçimde ve kendi kültürel geleneğimize, zamanın ruhuna uygun, 21. yüzyılda sistem inşa eden bir akılla bunu yapabilecek potansiyel buradaki arkadaşlarımızdadır.” dedi.

“Gençlerimizin birbirleriyle daha fazla diyaloğa ihtiyacı var”

Programda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Gençlerin geleceği olarak ortaya koyduğumuz vizyonda ICYF ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ortak projeler yürütüyor. Bu projelerimizde; yaklaşık 50 projemiz var” dedi. Ülkemizde bakanlığımıza bağlı gençlik kampları var. Bu gençlik kamplarında gençlerimizle ortak projeler yürütüyoruz.” , Biz davet ederiz. Ortak kültürel etkileşimler gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle bu süreci aktif olarak yürütüyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2024 yılında da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çalışmalar çerçevesinde ICYF kapsamındaki ülkelerin gençlerini gençlik çalışmalarımıza ortak olmaya davet ediyoruz. Çanakkale’de diğer “Şehirlerimizde yapacağımız çalışmalarda yanlarında olmayı arzu ediyoruz. Burası sizin ülkeniz ve özellikle gençlerimiz birbirleriyle uyumları ve kültürel etkileşimleri açısından çok değerli. Ve şunu söylüyoruz; Gençlerimizin birbirleriyle daha fazla diyaloğa ihtiyacı var” dedi. – İSTANBUL

karesi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu