Dünya

Bugün bir dönüm noktası olsun… Tütün kullanmayı bırakın!

ANKARA (İGFA) –Dünyanın bağımlılıklarla mücadele eden en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Yeşilay Cemiyeti, alkolle başlayan çalışmalarını tütün, alkol, kumar ve son olarak teknoloji bağımlılığı alanlarında da sürdürüyor.

Tütün ürünlerinin kullanımı konusunda toplum sağlığını gözeterek ve önlemeye odaklanarak çalışmalarını sürdüren Türkiye Yeşilay Derneği, 9 Şubat Dünya Tütüne Hayır Günü’nde tütün ürünleri ve elektronik sigaranın oluşturduğu risklere dikkat çekti.

Türk Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tütün kullanımının dünyada her yıl 8 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu; Bu ölümlerin 1,2 milyonundan fazlasının pasif sigara içmesinden kaynaklandığını ve çocuklar arasında 65 bin kişinin meydana geldiğini belirterek, “Tütün ürünlerinde toksin (zehir) ve yanan sigaradan kanserin havaya yayılmasına neden olabilecek diğer maddeler , sigara içen kişinin yakınındakiler için toksik bir ortam yaratıyor. Bu nedenle.” Sigara kullanmamasına rağmen tütüne maruz kalanların durumu da büyük önem taşıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda astım, bronşit, soğuk algınlığı, orta kulak sorunları ve akciğer fonksiyonlarında azalma gibi solunum sistemi sorunlarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu biliniyor. Bu nedenle dumansız Havaalanı alanı çok değerlidir. 2008 yılında dünya nüfusunun yalnızca %5’i dumansız havaalanları kapsamındayken, bugün dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası bu uygulama kapsamındadır. Son 15 yılda dumansız havalimanı uygulamaları kapsamındaki ülke sayısı 2007’de 10’dan 2022’ye yükseldi. “2018’de bu sayı 74’e çıktı” dedi.

“Gençler risk altında”

Dünyada yeni geliştirilen tütün ve nikotin ürünlerinin yarattığı tehlikeye dikkat çeken Türkiye Yeşilay Derneği Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, elektronik sigara olarak bilinen Elektronik Nikotin Dağıtım Sistemlerinin (ENDS) 2008 yılında piyasaya sürüldüğünü hatırlattı. -2009’da 84 ülkede hala ENDS’ye yönelik bir yasak veya düzenleme bulunmadığına dikkat çekti.

Tütün endüstrisi bu ürünleri sigarayı bırakmaya yardımcı olan zararsız ürünler olarak tanıtıyor; Bu ürünlerin “temiz”, “dumansız” veya “daha güvenli” olarak pazarlandığını söyleyen Prof. Mücahit Öztürk, “Çocuk ve ergenlerde elektronik sigara kullanımı klasik sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanma olasılığını artırıyor. Elektronik sigaranın 20 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanımı sadece zararlı olması nedeniyle değil, giderek artıyor. Nikotinin bu yaş grubundaki etkilerinin yanı sıra elektronik sigara kullanımının gelecekte artma ihtimali de var.” “Aynı zamanda endişe vericidir çünkü diğer tütün ürünlerini kullanmaya başlamalarına ve tütün ürünleri bağımlısı olmalarına neden olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu