Ekonomi

Xi Jinping Paris Görüşmelerinin Ortasında Küresel Olimpiyat Ateşkesini Onayladı

Önemli bir diplomatik gelişme olarak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları sırasında küresel bir ateşkese destek verdiğini açıkladı. Xi’nin bu açıklaması, beş yıl aradan sonra Avrupa’ya yaptığı ilk ziyarette Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Paris’te bir araya geldiği sırada geldi.

Çin liderinin desteği, Oyunlar sırasında silahlı çatışmaların askıya alınması geleneği olan “Olimpik ateşkes “i savunan Macron’un istekleriyle örtüşüyor. Yaz Olimpiyatlarının 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında, Paralimpik Oyunlarının ise Ağustos sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

Macron ve von der Leyen Xi’yi Ukrayna’da devam eden çatışmaları durdurmak için Rusya üzerindeki nüfuzunu kullanmaya çağırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Ukrayna’yı destekleme konusundaki kararlılığını ifade ederken Fransa’nın Moskova’da rejim değişikliği peşinde olmadığını açıkladı.

Xi’nin ateşkes çağrısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilkeleriyle örtüşmekte ve Çin’in sorumlu bir ulus olarak duruşunu yansıtmaktadır. Ateşkese verdiği destek Rusya’ya potansiyel bir sinyal olarak görülüyor ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin’e yapacağı ziyaretin barış görüşmeleri için elverişli bir ortamı teşvik edebileceği umuluyor.

Paris görüşmeleri sırasında Xi, Rusya ve Ukrayna’yı da içeren uluslararası bir barış konferansını tercih ettiğini de gösterdi. Rusya’nın davet edilmediği, İsviçre tarafından 16 Haziran’da düzenlenecek barış konferansı konusunda ise daha az hevesli göründü. Xi, çatışmaların çözümünde müzakerenin önemini vurguladı ve üçüncü ülkeleri suçlamamak ya da yeni bir Soğuk Savaş başlatmamak konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna’nın doğu cephesinde çatışmaların kötüleşmesi ve Kiev’in askeri yardım beklentisi karşısında Batılı güçler Ukrayna’ya desteklerini kararlılıkla sürdürüyor. Macron, Xi’nin özellikle Rusya’nın askeri çabalarını destekleyebilecek çift kullanımlı malzemeler bağlamında Rusya’ya silah tedarik edilmemesi konusundaki taahhütleri konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

AB bazı Çinli firmalara karşı olası yaptırımları tartışırken Fransız diplomatik kaynaklar Çin’in Moskova’ya silah tedarik etme niyetinde olmadığını belirtiyor. Bu tartışmalar, Çin ve Rusya arasındaki ticaretin 2023 yılında 240.1 milyar dolara ulaşarak ABD ve müttefiklerinin uyguladığı yaptırımlara rağmen bağların güçlendiğini gösterdiği bir döneme denk geliyor.

Von der Leyen, Çin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı sona erdirmek için nüfuzunu kullanacağı beklentisinin altını çizdi. Xi ile Paris’te bir araya gelen Avrupalı liderler, uzun süren çatışmaların ortasında Kiev’i desteklemeye devam ederken, ticaret ve Ukrayna ihtilafı da dahil olmak üzere çeşitli küresel konularda ortak bir duruş sergilemeyi amaçladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu