Ekonomi

Wall Street %1’in üzerinde artışla toparlandı

Asya piyasaları, Wall Street’in sert bir şekilde toparlanmasının ardından Perşembe günü pozitif bir açılışa hazırlanıyor; S&P 500 ve NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA) geniş bir rallinin ortasında yeni zirvelere ulaştı. Çarşamba günkü %1’in üzerindeki artış, düşen tahvil getirileri ve yumuşak özel sektör istihdam artışı verilerinin yansıttığı gibi ABD ekonomik büyümesine ilişkin son endişelere rağmen gerçekleşti.

Yatırımcı duyarlılığındaki geri dönüş, tahvil getirilerindeki düşüşün etkisinden daha ağır basan Mayıs ayına ait güçlü bir ABD hizmet sektörü faaliyet raporu ile desteklendi. 2 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi son bir hafta içinde 25 baz puanın üzerinde düşerek bu yılın en uzun düşüş serisini yaşarken, 10 yıllık tahvillerin getirisi de aynı dönemde 35 baz puan geriledi.

Risk dostu bir faiz oranı ortamına doğru yaşanan bu kayma, Kanada Merkez Bankası’nın Çarşamba günü yaptığı faiz indirimiyle daha da güçlendi ve Avrupa Merkez Bankası’nın da Perşembe günü aynı şeyi yapacağı beklentisi oluştu.

Asya piyasaları ayrıca Filipinler’den işsizlik rakamları, Avustralya’dan ticaret ve konut piyasası verileri, Tayvan’dan enflasyon rakamları ve Çin’den Mayıs ayı için önemli ticaret verileri de dahil olmak üzere açıklanacak bir dizi ekonomik veriyi sindirecek. Analistler özellikle Çin’den gelecek ticaret verilerini merakla bekliyor ve yıllık bazda %6,0’lık güçlü bir ihracat artışı beklerken, ithalat artışının %4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Wall Street’teki iyimser hava, düşük volatilite ve sabit dolar seviyeleri ile birleştiğinde Asyalı yatırımcılara fayda sağlayacak gibi görünüyor. Hindistan hisse senetleri, NSE Nifty 50 endeksi ve S&P BSE Sensex’in son seçim kaynaklı dalgalanmadan kurtulup geçen Cuma günkü seviyelerinden daha yüksek işlem görmesiyle şimdiden direnç gösterdi.

Japon hisse senetlerinin de, Çarşamba günü yenin dolar karşısında son bir ayın en büyük düşüşünü yaşamasının desteğiyle, art arda iki gün süren düşüşün ardından toparlanması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu