Ekonomi

Rusya borsasında ekonomik kaygılara rağmen halka arzlarda ve yatırımcı ilgisinde artış görülüyor

Yahuralzoloto, Kaluga Distiller Kristal ve Mosgorlambard’ın da aralarında bulunduğu altı şirketin ilk halka arzlarını (IPO) gerçekleştirmesi ve toplam 130 milyon dolar toplamasıyla Rusya borsası bu yıl önemli bir hareketlilik yaşadı. Bu artış, 2022’de kaydedilen tek halka arzdan önemli bir artışa işaret ediyor.

Perakende yatırımcılar bu yükselişte önemli bir rol oynayarak önemli yatırımları Moskova Borsası’na yönlendirdiler. Bu yatırımcıların katılımı, Rusya’nın bu yılın başlarında Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” başlatmasından bu yana MOEX Rusya Endeksinin %49 artmasına katkıda bulundu. Piyasada artan hareketlilik, yerli yatırımcıların Rusya’nın finans dünyasına olan güveninin arttığına işaret ediyor.

Borsadaki bu olumlu eğilime rağmen Yale uzmanları ve diğer batılı ekonomistler bu büyümenin uzun vadede sürdürülebilirliği konusunda endişelerini dile getiriyor. Uzmanlar, borsadaki yabancı sermaye hareketlerine getirilen kısıtlamalar nedeniyle piyasanın görünürdeki gücünün yanıltıcı olabileceğine dikkat çekiyor. Bu kısıtlamalar, devam eden Batı yaptırımlarının ortasında Rusya’yı etkileyen daha geniş ekonomik önlemlerin bir bileşenidir.

Yaptırımlar, Ukrayna’daki çatışmanın artan maliyetleriyle birleştiğinde Rusya ekonomisi için zor bir gelecek anlamına gelebilir. Analistler, ülke askeri çabalarının mali yükünü taşımaya devam ederken potansiyel bir sanayisizleşme senaryosu konusunda uyarıyor.

Interfax’ın haberine göre bu yılın sonuna kadar beş Rus şirketi daha kamu pazarına girmeye hazırlanıyor. Bu tahmin, uluslararası kontrol ve ekonomik baskılar devam etse bile, en azından şimdilik, Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz ve yatırım fırsatlarına yönelik iştahın yerel yatırımcılar arasında güçlü olduğunu gösteriyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-cavdarhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu