Haber

Reuters’te ‘Mehmet Şimşek’ yorumu: Ekonomide değişim sinyali önemli

Dolar/TL, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından üçüncü iş günü Çarşamba günü 20.70 seviyesinden başlayarak tarihi zirvesini yeniledi. TL’nin Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana değer kaybettiğine işaret eden Reuters ajansı, yatırımcıların Türkiye’nin ekonomi politikasının sürdürülebilirliğinden endişe duyduğunu bildirdi.

Eski maliye bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesini de içeren “Artık odak, Erdoğan’ın kabinesine kimi atayacağı ve ekonomik ortodoksluğa doğru bir rota değişikliği olup olmayacağı üzerindedir.” Şimşek ile Erdoğan’ın Pazartesi günü görüştükleri ve söz konusu görüşmenin “olumlu” geçtiği öne sürüldü.

“Ortodoks siyasi referansları nedeniyle Erdoğan ve yatırımcıların saygı duyduğu Mehmet Şimşek’in ortasında bu hafta yapılan görüşme, daha klasik siyasete dönüş olabileceğine dair spekülasyonları artırdı” sözlerinin kullanıldığı haberde, Türkiye piyasasına ilişkin değerlendirmelere yer verildi. Londra merkezli KNG Securities LLP’den uzman Çağrı Kutman. Kutman, “Mehmet Şimşek’in yeni maliye bakanı olup olmayacağını bilmiyorum ama herhangi bir sağlam isim, piyasaya bir değişiklik olacağının sinyalini vermek için önemlidir.” (DIŞ HABERLER)

mudanyahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu