Ekonomi

Ocak ayında en çok altın alan merkez bankası TCMB oldu

Dünya Altın Konseyi (WGC) raporuna göre merkez bankalarının 2023 yılı altın talebi 2022 yılında kaldığı yerden devam etti.

Ocak ayında merkez bankaları toplu olarak küresel altın rezervi alımlarını aylık bazda yüzde 16 artırarak net 31 ton alım yaptı. Bu rakam son 10 ayda 20-60 tonluk alım aralığına uygundu.

Merkez bankalarının faaliyetinin ay boyunca görece makul bölgelerde yoğunlaştığı gözlendi. Ocak ayında sadece üç banka brüt 44 ton alım yaparken, bir banka bunu 12 ton satışla dengeledi.

Açık ortada 23 tonluk alımla Türkiye birinci oldu

WGC’nin bilgisine göre 2022 yılının en büyük altın alıcısı olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak ayının da en büyük altın alıcısı oldu. TCMB Ocak ayında 23 ton altın alımı yaparak rezervini 565 tona yükseltti.

Çin Halk Bankası (PBOC), 2022 yılı Kasım ve Aralık ayı ortasında gerçekleştirdiği 62 ton altın üzerine 15 ton altın alarak rezervini 2 bin 25 tona çıkardı. PBOC’nin altın rezervleri toplamın yüzde 3,7’sini oluşturuyor. yedekler.

Kazakistan Merkez Bankası ise ocak ayında altın rezervini 4 ton artırarak 356 tona yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası’nın Ocak ayı rezervlerinde 2 tonluk artış bildirdiği ve bunun banka tarafından doğrudan bir alım olmadığı kaydedildi. Bu numaranın, birliğin para birimini benimseyen Hırvatistan tarafından gerekli altının transferi için satın alındığı belirtildi. Hırvatistan Aralık ayında 2 ton aldı.

Özbekistan Merkez Bankası ise Ocak ayında 12 ton altın rezervi satarak bu alımları dengeleyen tek merkez bankası oldu. Bankanın altın varlığı 384 ton olurken, bu toplam rezervin yüzde 66’sına tekabül ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu