Ekonomi

Nexi, Stripe ve Adyen İtalya’da Apple Tap to Pay’i tanıttı

Ödeme firmaları Nexi, Stripe ve Adyen, Apple’ın Tap to Pay hizmetini İtalyan işletmelere tanıtarak iPhone’lar aracılığıyla ödeme kabul etmelerini sağladı. Hizmet, yakın mesafedeki cihazlar arasında veri alışverişi için yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisinden yararlanıyor.

İşlem hacmine göre Avrupa’nın en büyük ödeme grubu olan Nexi, daha önce Android cihazlarla sınırlı olan NexiSoftPOS uygulaması aracılığıyla benzer bir ödeme işleme özelliği sunmuştu. Yeni hizmet genişlemesi artık Apple’ın iOS desteğini de içeriyor ve tüccarlar için seçenekleri genişletiyor.

Tap to Pay özelliği özellikle küçük dükkanlar için faydalı olup, özel bir donanıma ihtiyaç duymadan ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Büyük kurumsal müşterilere yönelik e-ticaret çözümleriyle tanınan Hollandalı şirket Adyen, hizmetlerini fiziksel perakende mağazalarına da genişletiyor. Merkezi Milano’da bulunan lüks marka Prada, İtalya’nın moda başkentindeki mağazalarından başlayarak Tap to Pay hizmetini mağazalarında uygulamaya hazırlanıyor.

İşletmelere ödeme hizmetleri sağlama konusunda Adyen’in rakibi olan Stripe da Apple hizmetini benimsedi. Stripe’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu ürün müdürü Ruhi Dang, “iPhone’da Tap to Pay, İtalyan şirketlerinin artık çoğumuzun cebinde taşıdığı bir cihazla temassız ödemeleri kabul edebileceği anlamına geliyor” diyerek hizmetin rahatlığını vurguladı. Bu hamle, İtalya’da hem işletmeler hem de müşteriler için ödeme işlemlerinin basitleştirilmesinde önemli bir adımı işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu