İş

Lufthansa büyük havalimanlarında kabin ekibi grevlerine hazırlanıyor

Lufthansa, uçuş görevlilerini temsil eden UFO sendikasının daha yüksek ücret talebiyle eylem çağrısında bulunması nedeniyle Salı ve Çarşamba günleri kabin ekibi greviyle karşı karşıya kalacak. Grevin Salı günü Frankfurt’tan ve Çarşamba günü Münih’ten kalkacak uçuşları etkilemesi bekleniyor. Kesintilerden yaklaşık 100.000 yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

Grev, havayolu grubunun Perşembe günü ilk çeyrek için daha büyük işletme kayıpları beklediğini ve 2024 için temkinli bir görünüm sunduğunu açıklamasının ardından geldi. Lufthansa’nın mali zorlukları, pandemi sonrası seyahat talebindeki artışa rağmen meydana gelen pahalı iş anlaşmazlıkları nedeniyle daha da artıyor.

Avrupalı havayolları talepte önemli bir artış görerek bilet fiyatlarını yükseltme imkânı buldu. Bununla birlikte, bu patlamanın faydaları, kazanç artışını kısıtlayan artan işçilik ve bakım giderleri nedeniyle azalıyor.

Perşembe günü Lufthansa’nın yer personeli bir greve katıldı ve önceki gün kabin ekibi üyeleri %15’lik bir ücret artışı talebiyle grev lehine oy kullandı. Bu işçi eylemleri, Lufthansa’nın grevleri çözmek için yeni ücret anlaşmaları yapmayı kabul etmesine yol açtı, bu da analistlerin ve yatırımcıların şirketin 2024 için işletme marjı hedeflerini tehlikeye atabileceğinden endişe ettikleri bir hareket.

Havayolu şirketi, faaliyetlerini etkileyen bir dizi iş anlaşmazlığı içinde yol alıyor. Şirket bir çözüme doğru ilerlerken, yolcuların uçuş durumlarını kontrol etmeleri ve bu endüstriyel eylem döneminde olası program değişikliklerine hazırlanmaları tavsiye ediliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu