Haber

Lavrov ve Bayramov imzalanan kritik anlaşmaları görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmede, Dağlık Karabağ Ateşkes Anlaşması’nın yanı sıra Rusya ile Azerbaycan arasında imzalanan Müttefik İşbirliği Deklarasyonu’nu ele aldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya yaptığı çalışma ziyaretinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Bakanlar görüşmede Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan Dağlık Karabağ Ateşkes Anlaşması ile Rusya ve Azerbaycan arasında imzalanan Müttefik İşbirliği Deklarasyonu’nu ele aldı.

Görüşme öncesinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “2022 yılı, diplomatik ilişkilerimizin başlamasının 30. yıl dönümü olması nedeniyle özel bir yıl” dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in imzaladığı Müttefik İşbirliği Deklarasyonu’nun detaylarını görüşeceklerini belirten Lavrov, “Bugün cumhurbaşkanları tarafından imzalanan bu önemli belgenin tüm detaylarının nasıl bir araya getirildiğini görme fırsatı bulacağız. uygulandı.”

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da ateşkesi sağlamak için imzalanan anlaşmalara değinen Lavrov, “Temel sorunlarımızdan biri 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihlerinde imzalanan üçlü anlaşmalardır. Ulaşımın kaldırılması Bölgede işbirliği, Hazar sorunu, Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere kamu idareleri, siyasi yapılar ve genel olarak siyaset arasındaki temasların geliştirilmesi de dahil olmak üzere inanç inşa etme önlemlerini güçlendirmek için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Milletler, AGİT, Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki temaslar ve ortak alanımızdaki diğer süreçler her zaman gündemimizdedir.” – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu