Haber

Kulis kaynıyor: İşçi ne istiyor, işveren ne diyor? Asgari Ücret Ne Kadar Artacak?

Asgari fiyatın artması bekleniyor. Bayram öncesi belirlenmesi beklenen taban fiyat artışındaki artış oranı için ilk toplantı yapıldı. İkinci toplantı 19 Haziran’da yapılacak. Peki masada olmayan herkesin merakla beklediği asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Ülke ortalaması haline gelen asgari ücret artışı baz etkisi yarattığı için milyonlarca çalışanın gözü pazarlıklarda.

İlk tur görüşmelerin 13 Haziran’da, ikinci ilacın ise 19 Haziran’da yapılacağı biliniyor. Ayın son haftası tatil olduğu için ikinci tipte veya önümüzdeki hafta yapılacak üçüncü tip toplantının ardından müzakerelerin sonuçlandırılması bekleniyor.

2021’de 2 bin 825 TL olan asgari fiyat, 2022’nin başında 4 bin 253 TL, yılın ikinci yarısında ise 5 bin 500 TL oldu. 2023 yılı başında 8 bin 506 TL fiyat belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin ardından 2. Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, “Asgari ücret komisyonumuz çalışmaya başladı. Tüm tarafları memnun edecek güzel bir karar alacağız. Memurlarla ilgili Meclis’te görüşmeler yapacağız. Maaş artışı.”

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, seçim öncesi yaptığı açıklamalarda “Temmuz ayında asgari ücret yeniden değerlendirilecek. Asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz” dedi. Üst 500 doları baz alan bir oran olsun. 500 dolar bugün prestijiyle yaklaşık 10 bin TL’ye denk geliyor ama önümüzdeki dönemde kurda artış bekleniyor’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dolar durmuyor, her gün değişiyor. TL üzerinden konuşmak zorundayız” dedi.

Katıldığı yayında “Ana ilkemiz çalışanlarımızı enflasyonla ezmemek” diyen Yılmaz, “Temmuz ayı başında sona erecek ve asgari ücrette alım gücünü artıracak bir yaklaşım sergileyeceğiz. Böyle olmaz” dedi. Üç partinin müzakere ettiği bir süreç hakkında her şeyi söyleme hakkı var. Memur maaşları ve emeklilerle ilgili çalışmalarda Meclis’e gitmesi gereken düzenleme ve artışlar olacak” dedi.

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, bakan olduktan sonra konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bolat, 2022’nin sonunda Albayrak Grubu’nun CEO’suyken asgari ücretin ‘hem işverenin ödeyebileceği hem de çalışanların yaşadığı satın alma gücü kaybını telafi edecek bir rakam olması gerektiğini’ belirtmişti.

Masadaki taraflardan işçi sendikalarından Türk-İş’in asgari ücret teklifinin 11 bin 835 TL olduğu ve Vedat Bilgin’in 500 dolar seviyesine yakın olduğu ileri sürüldü.

İşveren tarafı olarak taban fiyat müzakere masasında temsilci olan TİSK’in teklifinin 110 bin olduğu görülüyor.

DİSK asgari ücretin yılda 4 kez güncellenmesi gerektiğini belirtirken, BIRTEK-SEN ve DİSK Gıda-İş gibi sendikalar açlık ve yoksulluk sınırına dikkat çekiyor.

Açlık sınırı 10 bin TL’nin üzerinde.

BİSAM, açlığın sonunun 10 bin 72 lira, yoksulluğun sonunun ise 34 bin 838 lira olduğunu açıkladı.

Türk-İş, Mayıs ayında açlık sınırını 10 bin 360 TL, yoksulluk sınırını 33 bin 750 TL olarak açıkladı.

Sözcü TV’nin ana haber sunucusu Fatih Portakal da kulis bilgisi olarak 2023’ün ikinci yarısında yeni taban fiyatın 11 bin 500 TL olacağını belirtti.

Gazeteci Cem Küçük, kaynaklarına dayanarak, “Asgari ücretin 11 bin lira olacağını düşünüyorum. Yüzde 17-18 enflasyon, yüzde 10 refah katacaklar. Ben aldığım bilgileri söylüyorum.”

Ancak her zaman olduğu gibi şu uyarısını da eklemeyi ihmal etmedi:

İşte özel şubeye büyük iş düşüyor, bu zammı verince markette etin 300 liradan 400 liraya, sütün 18 liradan 30 liraya gitmesinin bir anlamı yok.

Son olarak Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara, “Asgari ücret ne kadar olacak?” Bir başlık paylaştı.

Son zamanlarda TÜRK-İŞ açlık endeksi referans alınmaktadır. Bir daha olursa (Haziran’da endeksin %5 yükseleceğini varsayarsak), Temmuz’da net minimum fiyatın %28 artışla 10.880 TL olması bekleniyor. Ayrıca sadece düz olması için tahminen 11.000’e yuvarlanabilir (% 29,3 artış).

Kara, yaptığı paylaşımda taban fiyattaki artış tahminini bir grafikle ifade etti. Sizce yüzde kaç artış gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu