Yaşam

İstanbul kazılarında Pan heykeli bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Yetenekli Polat, Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda yürütülen kazı çalışmalarında 1700 yıllık olduğu tahmin edilen Pan heykelinin bulunduğunu açıkladı. Aziz Polieuktos Kilisesi yer almaktadır.

Polat, bulguyu şöyle duyurdu:

“Tarihin coştuğu İstanbul’da bu sabah muhteşem bir arkeolojik buluntuyu daha gün yüzüne çıkardık. İstanbul’un göbeğindeki Saraçhane’de Polyeuktos kazımız sırasında yerin altından 1700 yıllık Pan heykelini çıkardık. Bakıyoruz ki ulaştığımız Daha önce bulduğumuz heykelin bulunduğu İstanbul’un kayıp Roma Sarayı bölümü, “Tarih ve turizm cenneti. Hep birlikte hak ettiği dünya turizm odağı seviyesine yükselteceğiz.”

İBB Miras, St. Polieuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda 8 Haziran 2022 tarihinden bu yana kazı çalışmalarını yürütüyor. 31 Mart 2023’te Polat, ana binanın kuzey tarafındaki setin içinde bir heykel bulunduğunu duyurdu. Mermerden yapılan heykelin baş ve bacakları ile sağ kolunun omuz seviyesinde kırık olduğu belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu