Haber

İran, Libya ile ilişkileri geliştirmeye hazır

TAHRAN, 26 Temmuz (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İran’ın Libya ile ilişkileri geliştirmeye ve Libya’nın yeniden inşasına yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Abdullahiyan, bu açıklamayı Libyalı mevkidaşı Necla al-Mengush ile Salı günü başkent Tahran’da yaptıkları ve ortak çıkarları ilgilendiren ikili meseleleri görüştükleri görüşmede yaptı.

El Menguş ise Tahran ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin Libya ve İran’ın ikili ilişkileri geliştirme kararlılığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Libyalı bakan, üst düzey bir Libyalı yetkilinin Tahran’ı ziyaret etmesinin üzerinden 17 yıl geçtiğini belirtti.

İki bakan, ortak bir yüksek komitenin kurulması, siyasi istişare için bir komitenin kurulması ve ekonomik ve ticari çıkarların geliştirilmesi de dahil olmak üzere farklı alanlarda ikili işbirliğini geliştirme konusunda anlaştılar.

Abdullahiyan ve Al-Mengush, Libya’nın yeni Tahran büyükelçisinin atanması ve büyükelçinin Tahran’a gelişinin yanı sıra İran’ın Trablus’taki büyükelçiliğinin yeniden faaliyete geçmesi de dahil olmak üzere son aylarda ikili ilişkilerde yaşanan gelişmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

arguvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu