Yaşam

Grup Yorum ve Ermeni dans grubu Munzur Festivali’ne ‘uygun’ görülmedi

Duygu Kıtlığı

DERSİM– Tunceli Valiliği, bu yıl 21. Munzur Kültür ve Doğa Şenliği’nin merkez programında yer alan Küme Yorum, Küme İsyan Ateşi ve Ermeni dans grubu Veradardz Halk Grubu’nu ‘uygun’ bulmadı.

Konuyla ilgili Düzenleme Kurulu tarafından bir açıklama yapıldı.

Tunceli Valiliği’nin 28 Temmuz tarih ve 2023/275 sayılı yazısına istinaden kurul, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grubu’nun festival programında yer almasının ‘uygun görülmediğini’ belirterek şu açıklamayı yaptı: :

“21.Munzur Kültür ve Doğa Şenliği programı kapsamında Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grubu’nun gösteri yapamayacağını, festival programının geri kalan kısmının uygulanacağını kamuoyuna bildiririz. merkez ve ilçelerde tüm coşkusuyla.”

TACAR: HERKES KENDİNİ DEMOKRATİK OLARAK KONUŞMALI

Dersim Dernekler Federasyonu düzenleme kurulu başkanı Özkan Tacar, “Bizim tavrımız herkesin kendini demokratik bir şekilde ifade etmesinden yanadır” diyen kararla ilgili şunları söyledi: “Bize yazılı bir karar gönderildi. Valiliğin ihbarı ile festivale katılmamak, “Belirli bir noktaya çekilmesini istemiyoruz” olması festivalin yapılması açısından olumlu bir gelişmedir. festival bu üç kümenin dışında da devam edecek.Dolayısıyla bu gruplarla ve diğer sanatçı arkadaşlarla dayanışma göstererek,muhtemelen bir modülle aşılabilir.Şenliğimizi il merkezi ve ilçelerde coşkulu bir şekilde gerçekleştireceğiz.Bekliyoruz. Tüm Dersimli ve Dersimli dostlarımızı festivalimize bekliyoruz.”

FESTİVAL GEÇEN YIL ALINAN BİR KARAR NEDENİYLE İPTAL OLMUŞTU

Geçen yıl planlanan festivalde Küme Yorum ve Küme İsyan Ateşi’nin programdan çıkarılması istenmiş, grubun Dersim’e gelmek isteyen üyelerine giriş yasağı getirilmiş, sanatçılar tarafından Dersim’e alınmamışlardı. Muti Köprüsü’nde bekletiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu