Ekonomi

Estonya’dan Rus LNG’sine tavan fiyat teklifi

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, “Rus sıvılaştırılmış doğalgazına (LNG) bir fiyat sınırı getirilmeli. Çünkü Rusya bundan milyarlar kazanıyor.” söz konusu.

Reinsalu, Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na girerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilen “sürekli” desteğin son derece değerli olduğunu vurgulayan Reinsalu, Rusya’nın el konulan varlıklarının da kullanılması gerektiğini savundu.

Reinsalu, Rus petrolünün varil başına 60 dolar tavan fiyatının yeterli olmadığını belirterek, “Bunun 30 dolar seviyesinde olması lazım. 60 dolar çok fazla. Ayrıca Rus LNG’sine de bir fiyat sınırı getirilmeli. Çünkü Rusya bundan milyarlar kazanıyor.” dedi.

Rusya’yı savunmaya devam eden oligarkların da Avrupa Birliği’nin yaptırımlar listesine alınması gerektiğini vurgulayan Reinsalu, “Avrupa barış tesisi ile Ukrayna’ya daha fazla güvenlik desteği vermemiz gerekiyor. Rusya’yı uluslararası anlamda köşeye sıkıştırdığımızı düşünüyorum. ilişkiler hem de manevi olarak.” ifadeleri kullandı.

“Ukrayna tüm topraklarını geri almalı”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılına girdiğini hatırlatarak, “Ukrayna artık tüm topraklarını geri almalı. bölgeyi geri alabilir.” söz konusu.

Landsbergis, Ukrayna’ya gönderilen her takviyenin zafere katkı sağlayacağını ve Rusya’nın savaşı kaybetmesi gerektiğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılına girdiğimizi hatırlatan Landsbergis, “Ukrayna’nın sonuna kadar yanındayız derken sözlerimize anlam katmalıyız. 2008’de Gürcistan’da atılan ilk adımı hem hatırlamamız hem de unutmamamız gerekiyor. Kırım için ve Ukrayna’nın tamamı için.Ukrayna tüm topraklarını geri almalı ve yeniden denemeli.İnançlı olmalı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu