Ekonomi

Dr.Murat Turgut enflasyondaki düşüş için tarih verdi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre 2023 enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 enflasyon tahmini ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarıldı. 2025 yılı enflasyon varsayımı yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürüldü. Merkez Bankası Başkanı Erkan, Mayıs 2024’te enflasyonun zirveye ulaşacağını, ardından enflasyondaki düşüş sürecinin başlayacağını söyledi. TCMB Başkanı, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın devam edeceği mesajını verdi.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Turgut, enflasyon raporunu ve Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın Haber7’ye yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininin OVP ile koordineli olarak yapıldığını belirten Turgut, bu aydan sonra enflasyonda iyileşme yaşanacağını ifade etti. Enflasyon sorununun kısa vadede çözüleceği beklentisinin daha rasyonel bir duruma dönüştüğünü belirten Turgut, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin makul olduğunu ifade etti.

“ENFLASYONDA DERECELİ BİR DÜŞÜŞ OLACAK”

Enflasyon sorununun bugünden yarına çözülemeyeceğinin bilincinde olan bir Merkez Bankası olduğunu belirten Turgut, 2023’te enflasyonun yüksek kalacağını ancak birkaç ay sonra fiyatların düşeceğini söyledi. Turgut, Merkez Bankası’nın açıklamalarını rasyonel olarak değerlendirerek, piyasaların gerçek anlamda yönlendirildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu