Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: Irak’ta Telegram’ı Kapatmak İnsan Haklarına Aykırı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Irak’ta Telegram’ın kapatılmasını ifade özgürlüğünü kısıtlamak olarak nitelendirdi ve bunun insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Türk, Bağdat’ta Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Irak’ın iklim değişikliğinden etkilendiğine değinen Türk, ülkedeki kuraklık konusunda ilgili taraflarla birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

Türk, Irak’taki cezaevlerinde işkence iddialarına ilişkin reform konusunda ülke yetkilileriyle ortak görüşte olduklarını kaydetti.

Irak’ın çeşitliliği ve güzellikleriyle büyüleyici bir tarihe sahip olduğuna işaret eden Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak’ın da zulüm, şiddet ve insan hakları ihlalleri geçmişi var. Irak halkının yukarıda bahsedilen krizleri aşma iradesine hayret ediyorum. Saddam Hüseyin döneminde 1 milyona yakın insan kayboldu.

2014-2017 DEAŞ saldırılarında binlerce insan hayatını kaybetti. Hükümetin ‘kayıplar’ konusunda yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Bu konudaki kanun taslağının Meclis’e sunulması da ayrıca sevindiricidir. Irak’taki yolsuzluğa karşı güçlü önlemler alınması gerekiyor” dedi.

Volker Türk, Irak hükümetinin Telegram’ı kapatmasıyla ilgili soruya “Her türlü ifade özgürlüğünü kısıtlamak insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır.” cevabı verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, 7 Ağustos’ta başlayan ziyareti kapsamında Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, diğer yetkililer ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

caybasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu