Haber

Bakan Yanık’tan deprem bölgesindeki “kayıp çocuklar” iddialarına yanıt: Böyle bir durum yok.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AFAD’da Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın ardından Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Uyum Merkezi.

“KİMSEYE TESLİM EDİLMEYE UYGUN DEĞİLDİR”

Yanık, şöyle devam etti: “Çocuklarımızla ilgili birkaç nokta vardı, onları da transfer ettik. Şu anda yatılı kurumlarımızda kalan ve hizmet veren vatandaşlarımız ve sakinlerimizle ilgili bir sıkıntımız yok. Refakatsiz çocuklar gündem oldu. Bugün bölgedeki kurumlarımıza götürdüğümüz çocuklardan sorumluyuz, sorumluyuz.Bunun dışında enkazdan çıkarılıp hastanelere kaldırılan ve tedavileri tamamlanan çocuklar teslim ediliyor. Sağlık Bakanlığımız ile yaptığımız çalışmalar çerçevesinde rastgele bir üçüncü kişiye, Sağlık Bakanlığımız dışında rastgele bir kişiye ‘Komşuyum, Akrabayım, Akrabayım’ diyen kişiye değil.

“YANLIŞ BİLGİNİN BAŞLADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Çocuklarımızı Bakanlığımıza teslim ettikten sonra anne-baba veya yakınlarının kimlik tespitlerini müteakip ailelerine sadakatle teslim edeceğiz. Bunu özellikle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu sayımızda hem kamuoyunda bir kaygı uyandırdığını hem de maalesef bazı kümelerde bir dezenformasyonun başladığını görüyoruz. Bu noktada lütfen milletimiz, ailelerimiz ve ilgili kesimler barışsın. Enkazdan çıkarılan çocuklarına ulaşamadı haberler Kredi alamayan aileler Bakanlığımızın rastgele bir birimine başvurabilirler. Denetimimiz altında olursa gerekli uyumu sağlar, bir araya getirmeye çalışırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu