Haber

Artvin Yusufeli Demiröven Köyü Yangın Mağdurları Barınma Hakkı Mücadelesi

GENÇAĞA KARAFAZLI

ArtvinYusufeli Demirdöven Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği Başkan Yardımcısı İsa Çokıntı, 18 yıl önce yanan evlerin yeniden inşası için aralıksız çaba gösterseler de barınma hakkının alınması için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Artvin Yusufeli Demiröven Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği Başkan Yardımcısı İsa Güç, “2 Ekim 2005’te Suleminta Mahallemiz yandı. 56 evin bulunduğu Suleminta Mahallemizde bir cami ve 2 ev yangından kurtarıldı.” İsa Güç dedi ki:

“EVLERİMİZ YAKILDI, ‘KALACAK EVLERİ VAR’ DİYE RAPOR TUTULDU”

“18 yıldır hakkımızı aradık, Bayındırlık Bakanlığı ve Artvin il müdürlükleriyle yazışmalarımız devam etti ancak yazışmalar sonucunda bir sonuç alamadık ve sorunlarla karşılaştık. Kalacak konutların olduğu iddia edildi. diğer mahallelerimizde bu konutlar yetersizdi ve yangın sırasında bazı mahallelerimizde elektrik, su ve yol yoktu.” Bugün sadece bir mahallemizde su ve elektrik mevcuttur. Hiçbir mahallemizin suyu, yolu, elektriği olmamasına rağmen ‘kalacak evler var’ diye gösterildi. Bu bizim için vazgeçilmez hale geldi ve köyümüzden göçü hızlandırdı.

“KONUT HAKKIMIZI VERMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Kalıcı konutlara ihtiyacımız var. Suleminta İlçesi’nin yeniden imarına ihtiyacımız var, bunun bizim hakkımız olduğunu düşünüyoruz ve hakkımızı arıyoruz ve çeşitli dilekçelerle bu hakkımızı gerekli yerlere ilettik. Yusufeli Kaymakamlığı’na, Artvin İl Özel İdaresi’ne, Artvin Valiliği’ne başvurduk ama bir sonuç alamadık. “Konut haklarımızın iade edilmesini ve bu yerlerin yapılmasını istiyoruz.”

NE OLDU?

Artvin’in Yusufeli İlçesi’ne bağlı Demiröven Köyü’nde 2 Ekim 2005 günü gece yarısı sobadan çıkan kıvılcımların bir evi tutuşturması sonucu çıkan yangın, tüm mahalleyi sardı ve 50 ev tamamen kül oldu. Yolların olmaması nedeniyle itfaiye yangına müdahale edemedi. Kızılay’dan yardım isteyen Yusufeli Kaymakamı Cahit Çelik, mahallede sadece 2 ev ve 1 caminin kurtarılabildiğini duyurdu. O tarihten bu yana evlerinin yeniden inşası için yetkililere başvuran köylülerin talepleri, “acil konuta ihtiyaç olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Kaynak: ANKA/Ömür

iskenderun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu