Ekonomi

Almanya Başbakanı, Çin sanayisini AB pazarında adil davranmaya çağırdı

Almanya Şansölyesi, Çin’deki endüstri patronlarını ucuz malları aşırı üretmeyerek veya telif hakkı kurallarını ihlal etmeyerek adil davranmaya çağırdı.

Önde gelen iş dünyası temsilcileri ve üç hükümet bakanıyla birlikte seyahat ettiği Çin’e yaptığı üç günlük ziyarette konuşan Başbakan Olaf Scholz, kendisinin de Avrupa Birliği’ni, hükümetlerin kısıtladığı kişisel çıkarcı korumacılıkla yönlendirilmemeye teşvik edeceğini söyledi.

Otomotiv endüstrisine odaklanan Scholz, Çin otomobillerinin Avrupa’da yaygın olarak bulunmasını beklediğini ancak Avrupa otomobillerinin de Çin pazarına eşit erişime sahip olması gerektiğini savundu.

Şanghay’daki Tongji Üniversitesi öğrencileriyle yaptığı tartışma sırasında “Her zaman açık olması gereken tek şey rekabetin adil olmasıdır.” dedi.

“Bu, çöpün veya aşırı üretimin olmayacağı ve fikri mülkiyet haklarının ihlal edilmeyeceği anlamına geliyor.”

Ayrıca Almanya’da mağaza açmak isteyen yabancı şirketlerin sıklıkla şikayeti olmasına rağmen Çinli yetkililere, külfetli bürokratik süreçlerle üretim kapasiteleri kurmaya çalışan şirketleri engellememeleri çağrısında bulundu ve “Elbette şirketlerimizin herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmamasını istiyoruz ama biz de benzer şekilde davranacağız.” dedi.

Olaf Scholz’un ziyareti; hükümetin, geçen Temmuz ayında Almanya’nın Çin ekonomisine fazla bağımlı hale gelmesini önlemeyi amaçlayan bir “risk azaltma” stratejisi başlatmasından bu yana ilk ziyaretti. Bu hareket kısmen, Almanya’nın Avrupa’nın geri kalanı gibi, maskeler, KKD ve koronavirüs test ekipmanı dahil olmak üzere tıbbi kaynaklar açısından büyük ölçüde Çin’e bağımlı olduğunun gösterildiği pandemi sırasında yaşanan deneyime bir tepkiydi.

Ziyaret aynı zamanda Alman ekonomisinin, üretilen mallar açısından Çin’e her zamankinden daha fazla bağımlı olduğu bir döneme denk geliyor. Özellikle Avrupa’daki pazarların Çin ürünleriyle dolup taştığı, çoğunlukla yerli üretimi engelleyen ve şirketlerin iflas etmesine neden olan güneş panelleri ve rüzgar türbinleri inceleme altında.

Scholz, Salı günü Başkan Xi Jinping ile görüştüğünde adil rekabeti savunmanın “korumacı amaçlarla değil, kendine güvenen bir rekabet gücü konumundan yapılması gerektiğini” söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu