Haber

ABD’nin Kuzey Kore’ye Yaptırımları

ABD hükümeti, Kuzey Kore’nin keşif uydusu fırlatma girişimine misilleme olarak 2 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

Kuzey Kore’nin 23 Ağustos’ta keşif uydusu fırlatma girişimine ABD hükümetinden misilleme geldi. ABD Hazine Bakanlığı, Pyongyang’ın yasadışı silah programının finansmanına yardımcı olan 2 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dış Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC), Rusya vatandaşı Sergey Mikhaylovich Kozlov ile Rusya’da yaşayan Kuzey Kore vatandaşı Jon Jin Yong ve Moskova merkezli Intellekt LLC’yi yaptırım listesine eklediği bildirildi. Jon ve Kozlov’un, Pyongyang’a döviz sağlamak için Rusya’ya giden Kuzey Koreli işçilerin ülkede istihdamına yardım ettiği, Jon’un ayrıca Kozlov’un sahibi olduğu veya yönettiği Intellekt LLC ile İkinci Akademi ortaklığına da destek verdiği belirtiliyor. Kuzey Koreli bir kuruluş olan Doğa Bilimleri Ofisi (SANS). Moskova merkezli bir inşaat projesini koordine ettiği kaydedildi. Yaptırımlara tabi kişi ve kuruluşların mal varlıklarının ABD’de bloke edildiği ve ABD vatandaşlarıyla ticari işlem yapmalarının yasaklandığı belirtildi. Açıklamada sürecin Güney Kore ve Japonya ile uyum içinde yürütüldüğü kaydedildi.

“Yaptırımlar Kuzey’in destek ağını hedef alıyor”

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, son yaptırımların Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden balistik füze ve kitle imha silahları programını destekleyen ağları hedef aldığını söyledi. Nelson, “ABD, Kuzey Kore’nin yasadışı ve yıkıcı faaliyetleriyle mücadele etmek için Güney Kore ve Japonya ile yakın işbirliğini sürdürecek” dedi.

Washington’un son adımının, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby’nin Kuzey Kore ile Rusya’nın aktif olarak silah müzakereleri yürüttüğünü açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

İkinci deneme de başarısızlıkla sonuçlandı.

Kuzey Kore, 23 Ağustos’ta ikinci askeri keşif uydusu fırlatma girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurmuş, Pyongyang’ın bu girişimi ABD, Japonya ve Güney Kore’nin dikkatini çekmişti. Üçüncü uydu fırlatma testinin ekim ayında gerçekleştirileceğini açıklayan Pyongyang, balistik füze testlerine hız kesmeden devam etti. – WASHINGTON

pamukkaleajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu