Teknoloji

AB açıkladı! Her 60 kilometrede bir hızlı şarj istasyonu kurulacak

Avrupa Birliği

Buna göre, önümüzdeki yıllarda Avrupa genelinde alternatif yakıtlı araçlar için daha fazla şarj ve dolum istasyonu kurulacaktır.

Alternatif yakıt dolum sistemlerinin AB genelinde uyumlu bir şekilde çalışması sağlanacaktır. Otomobil ve kamyonlar için alternatif yakıtlara yönelik altyapının yaygınlaştırılması konusunda ülkelere gerekli hedefler getirilecek.

Her 60 kilometrede bir şarj istasyonu

2026 yılına kadar, elektrikli otomobiller için 400 kilovat-saat (kWh) çıkışlı şarj istasyonlarının ana yollara her 60 kilometrede bir yerleştirilmesi gerekecek.

Bu şarj istasyonlarındaki güç çıkışının 2028 yılına kadar 600 kilovat saate çıkması gerekecek.

2028 yılına kadar ana yolların yarısında kamyon ve otobüsler için her 120 kilometrede bir elektrikli şarj istasyonu bulunacak.

Bu istasyonların çıkış gücü 1.400 kWh ile 2.800 kWh arasında olacaktır. Ayrıca, 2031 yılına kadar en az her 200 kilometrede bir hidrojen yakıt ikmal istasyonları kurulacak.

Yeni yasa onaylandı

Yukarıda verdiğimiz bilgileri içeren yasa AB tarafından resmi olarak onaylanmıştır.

Yeni düzenleme, AB’nin sera gazı emisyonlarını 2030’dan önce (1990 seviyelerine kıyasla) yüzde 55 azaltma ve 2050’ye kadar iklim nötr olma hedefine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlayan “Fit for 55” (Fit for 55) girişim paketinin bir parçasıdır.

AB’nin sera gazı emisyonlarının yüzde 25’inden ulaşımın sorumlu olduğu ve bunun yüzde 71’inin otomobillerden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu